2016-ban Challenge túránkat hívhatnánk Dolomitok átkelésnek is.
Az általunk igen jól ismert siklóernyős és mászó paradicsomon keresztülhaladó, 30%-ban egy nyomsávos, helyenként endurós útvonal tervezésekor próbáltuk a tavalyi nyomvonalat túlszárnyalni. Elképzelésünk szerint sikerült, igaz egy kicsit erősebb lett, mint gondoltuk. Ahogy szoktuk mondani a Dolomitokra elég 1 sebességes bicó is: 22/42
Könnyítésképpen beiktatunk egy pihenőnapot, és igény esetén lehetőség van felvonót használni, amivel közel 2x900 métert lehet csalni a szintkülönbségből. De a könnyítés ellenére is lesznek napok, amikor komoly szintkülönbségre lehet számítani, tehát semmi esetre sem lehet félvállról venni a feladatot.
Mit is jelent a Challenge túra?
A Challenge túráinkon nem a napok számát vagy a túra alatt megtett út hosszát növeljük irreálisan, hanem szeretnénk évről évre újabb és változatosabb tereppel megismertetni az érdeklődőket.
Mivel célunk az, hogy szebbnél szebb tájakon, újabbnál újabb tájegységeken tekerjünk keresztül, így elkerülhetetlen, hogy ezeken a túrákon 2500 méter feletti hágókon kelljünk át, vagy egy-egy napon a napi 60-70 km-es penzum 2000 méter feletti szintemelkedéssel járjon. Bár a Classic túránkhoz képest max. 10-20%-kal kell többet teljesíteni, mégis a nagyobb magasság vagy a napon belüli akár 3-400 méternyi szinten keresztül történő bringacipelésre csak felkészült résztvevőkkel tudunk útra kelni. A túrázók biztonságának és a túra jó hangulatának megőrzése érdekében úgy döntöttünk, hogy ezen a túránkon csak olyanok vehetnek részt, akik korábban már részt vettek valamelyik hasonló utunkon, vagy rendszeresen járnak velünk túrázni.

. nap
Technikai szint:
Kondíció szint:
0-7. nap


407 km

12453 m
Technikai szint:
Kondíció szint:
1. nap


66,5 km

1590 m
Technikai szint:
Kondíció szint:
2. nap


53,84 km

2290 m
Technikai szint:
Kondíció szint:
3. nap


45,2 km

1853 m
Technikai szint:
Kondíció szint:
4. Pihenő. nap


56,6 km

3868m / 863 m
Technikai szint:
Kondíció szint:
5. nap


42,3 km

1474 m
Technikai szint:
Kondíció szint:
6. nap


55,1 km

1818 m
Technikai szint:
Kondíció szint:
7. nap


87,63 km

2575 m
Technikai szint:
Kondíció szint:
A túrázók biztonságának és a túra jó hangulatának megőrzése érdekében úgy döntöttünk, hogy ezen a túránkon csak olyanok vehetnek részt, akik korábban már résztvettek valamelyik hasonló utunkon vagy rendszeresen járnak velünk túrázni.
Az útra helyfoglalást 100 € előleg befizetése ellenében fogadunk el, majd legkésőbb a túra kezdete előtt 2 hónappal még 200 € befizetése szükséges, amelyet az út lemondása esetén nem áll módunkban visszafizetni.
Az előleg befizetésével történő helyfoglalás hiányában, a létszámkeret telítődése esetén, nem tudjuk garantálni a helyet számodra. Fontos, hogy részvételi szándékodat időben jelezd, hiszen a tábor szervezésében sok függ a jelentkezők létszámától (utazás, szállás, egyéb).
Jelentkezni a következőképpen tudsz:
1. Telefonon a 06 20 518 36 64
2. Itt online.
Előleg befizetési lehetőség személyesen a Budapest, 1036 Fényes Adolf utca 19-21. alatt található boltunkban, nyitvatartási időben.
A túra indításához szükséges minimális létszám 5 fő, ennél kevesebb jelentkező esetén fenntartjuk az költségváltozás jogát. Az esetleges árváltoztatást legkésőbb indulás előtt 1 hónappal közöljük.
Mindenkinek, aki részt vesz az útjainkon kötelező az Utasbiztosítás Extrémsport kiegészítéssel, melyet 700Ft / nap áron tudunk megkötni.
Kötelező Felszerelés :
- Bukósisak
- Lámpa
- 2-3 liter víz szállítására alkalmas eszköz
Ajánlott felszerelés :
- Eső- és szélkabát
- Napkrém
- Saját szerszámok, pumpa, javító szett
- Mivel a szállás különböző magashegyi házakban, apartmanokban lesz, így saját hálózsák ajánlott.
Bővebben itt olvashatsz arról, hogy mit is érdemes magaddal hoznod egy Alpok átkelésre.
Utazásainkat a Hungaroraft Utazási Iroda (Regisztrációs száma: U-001016) segítségével szervezzük.
0. nap (Budapest – Gries am Brenner) 760 km – utazás
1. nap (Gries am Brenner – Vahrn) 66,5 km – 1590 m szint

A szokásoktól eltérően az első napot nem meredek emelkedéssel indítjuk, hanem kétezer méter környékén csatlakozunk be a Brenner-kerékpárútba, és jó 900 m szintet ereszkedünk egy valódi élményt nyújtó egynyomos ösvényen. Bár itt-ott óvatosabban érdemes forgolódni, az alsóbb szekciókban elég szélesek ahhoz a szerpentinek, hogy bátrabban lehessen venni a kanyarokat. A zseniális trailt elhagyva a vadiúj bringaútba csatlakozunk be, majd Sterzing mesés belvárosán áthaladva egészen leereszkedünk a következő szállásig. Gyakorlatilag egy bemelegítő nap, hogy eljusunk a Dolomitok széléhez.
2. nap (Vahrn – St. Vigil) 53,8 km – 2290 m szint

A második nap reggelét egy laza tekeréssel indítjuk, és az első 10 km-en csak kisebb emelkedők állják utunkat. Mühlbachot elhagyva viszont megkezdjük az emelkedést, és a következő 20 km-en 1200 méternyit mászunk, amíg el nem érjük a Rodenecker Almot, ahonnan egy 15 km-es fel- és lemenetekkel tűzdelt szakasz vár ránk 2000 méternyi magasságban. Menetközben egészen a 2173 m magasan fekvő Grünfelder Almig mászunk, majd folytatjuk utunkat a gerinc mentén a Turnaretscher Hüttéig. Innen egy jó ezer méternyi ereszkedés vár ránk varázslatos ösvényeken, hogy a szakasz végén 150 métert kapaszkodva megérkezhessünk St. Vigilbe.
3. nap (St. Vigil - Arabba) 45,2 km – 1853 m szint


Bár távolság tekintetében az egyik legrövidebb nap áll előttünk, mégis sok mászásra lehet számítani, 3 nagyobb emelkedővel és a csúcsokról elénk táruló gyönyörű panorámával. A Dolomitok északi peremén megbújó szimpatikus falucskát körbevevő sziklafalak tövében húzódó magányos völgyekből tovább indulva az első 10 km-en 800 méternyi szintet nyerve újra 2000 m fölé tekerünk. Ezt némi ereszkedés követi, hogy újra mászhassunk, egészen Heiligkreuzig. Innen a Kreuzkofels hatalmas sziklafalai alatt kanyargó meredek trailen Costadedoiig élvezhetjük az Alpok legkedveltebb ösvényeit, időnként meg-megpillantva a háttérben előbukó Marmolada csúcsát is. Ezt követően már csak egy nagyobb emelkedő vár ránk, de valószínűleg mindent feledtet majd a Pralongiaról elénk táruló mesekönyvbe illő panoráma a gigantikus kilátással. A nap végi ereszkedés során átkelünk a Sella Ronda egyik hágóján, a Passo Campolongon, hogy néhol köves, néhol meredek ösvényen érjük el Arabbát a következő 2 nap szálláshelyét.
4. nap (Arabba – Sella Ronda - Arabba) 56,6 km – 863 m szint

A túra középső napján beiktatunk egy pihenőnapot, melyet persze igény esetén élményekkel teli bringázásra is be lehet váltani. Ezen a napon nem állunk tovább, így aki úgy érzi, maradhat a szálláson. Akinek viszont lesz kedve, az csatlakozhat hozzánk, hogy körbetekerjük a Sella Rondát, a Dolomitok egyik legmeghatározóbb formációját. A jól kiépített terepen 5 felvonó segítségét is igénybe véve, 850 m szint mászással, összességében 4100 m szintet lehet ereszkedni a környék bringázásra kialakított ösvényein. Garantált mosollyal visszatérve a szállásra mindenki eldöntheti, hogy a kikapcsolódás, mely formáját választja.
5. nap (Arabba – Falcade) 42,3 km – 1474 m szint

A "pihenőnapot" követően újult erővel vághatunk neki utunk második felének. Erre szükségünk is lesz, hisz ahhoz, hogy a mai szakasz felénél található Porta Vescovora felérjünk, jó 1000 m szintet kell magunk mögött hagyni, de megéri. 2500 méter fölé érkezve a Fedaiaseetől a Marmoladaig terjedő csodálatos panoráma mindenért kárpótol minket. Továbbtekerve az élmény csak fokozódik, hisz a Passo Padon áthaladó úton tucatnyi fotóalbumot megtöltő varázslatos kép elkészítésére lesz lehetőségünk, amellett, hogy maga a trail által nyújtott tekerési élmény is vetekedni fog a látvánnyal. Ezt követően pedig további hágókon áthaladva egy-egy rövidebb mászással tarkítjuk a következő célállomásunk felé hátralévő közel másfél ezer méternyi ereszkedést.
6. nap (Falcade - Mezzano) 55,1 km – 1818 m szint

A megszokottakhoz híven ez a nap is konstans mászással indít. Szép fokozatosan, de újra 2000 m fölé tekerünk kezdésként. A Passo Vallest elérve érdemes a hüttében megállni egy rövid pihenőre, mielőtt legurulnák a Venegia-völgy bejáratához. Ezzel egy újabb csúcspontjához érünk túránknak, hisz az ezer métert is meghaladó sziklatornyaival és a köztük meghúzódó gleccsermaradványokkal a völgy több filmrendezőt is megihletett már és tökéletes hátteret biztosít a Baita Segantini megmászásához. Ahonnan többnyire kavicsos nyomvonalon ereszkedhetünk egészen Mezzanoig.
7. nap (Mezzano – Borso del Grappa) 87,6 km – 2575 m szint

Ahhoz, hogy túránk ténylegesen megérdemelje a Challenge elnevezést, utolsó napra tartogatunk még egy kis kihívást, hisz nemcsak távolságban, de szintben is az egyik legkeményebb nap áll még előttünk. Szerencsére a hosszú szakaszon jól eloszlik a szint, így nagyon meredek emelkedőkre már nem kell számítani. Először keskeny aszfalt úton tekerünk Val Noanaig majd nem túl meredeken a Rifugio Vederneig. Innen köves utakon vágunk át az erdőn egészen a Speicherseeig, ahonnan jó 25 km-t teszünk meg enyhe lejtésű utakon, amíg Roccaba nem érünk. Itt a keskeny, de nagyon látványos Ponte della Vittoria függőhídon keresztül kelünk át a Stausee-n és megkezdjük utolsó nagy mászásunkat felfelé a Monte Grappa-n. A csúcsra felérve kis szerencsével megpillanthatjuk az Adriai-tengert és az Appenninek déli irányú vonulatait. A lenyűgöző kilátás megtekintése után hat különböző ereszkedési útvonal közül válogathatunk, hogy elérjük túránk végállomását Borso del Grappát.
8. nap (Borso del Grappa - Budapest) 740 km

Mivel az utolsó napi tekerés után nem rohanunk azonnal haza, ezért kipihenve az elmúlt hét fáradalmait, igény esetén lesz lehetőség egy extra (fél)nap beiktatására is. Az előző nap a Monte Grappáról kiválasztott ereszkedési útvonal mellett még öt különböző verzióban juthatunk le Borsoba, melyek közül egyik nagyobb élmény, mint a másik. Így ha a csapat úgy dönt, akkor akár még egy élménydús ereszkedést bevállalhatunk mielőtt haza indulnánk.
Cseh Roni beszámolóját a tavalyi Cross Alps Challenge túránkról itt olvashatod.